Такмичарски програм
Жири
Глинг Јaн

Глинг Јан је једна од најпознатијих савремених писаца и сценариста који пишу на кинеском језику и призната ауторка на енглеском. Рођена је у Шангају, служила је у Народној ослободилачкој армији за време Културне револуције, где се са 12 година придружила плесној трупи.
Након што је одслужила више од десет година у Народној ослободилачкој армији – служила је на Тибету, а била је и ратни дописник током Кинеско-вијетнамског рата – Глинг Јан је отпуштена из војске са чином у рангу потпуковника. Објавила је свој први роман 1985. године и од тада је написала читав низ романа, кратких прича, новела, есеја и сценарија. Њени најпознатији романи на енглеском су Мала тета Крејн, Цвеће рата, Непозвани (написан у оригиналу на енглеском) и Изгубљена ћерка среће. Објавила је и збирку новела и кратких прича Бела змија и друге приче.
Неколико књига Глинг Јан адаптиране су за филм, укључујући и филмове који су дистрибуирани међународно Девојка коју су послали Џоан Чен и Сјао Ју који је режирала Силвијa Ченг, а коаутор сценарија био је Анг Ли. Кинески режисер Џанг Јимоу снимио је Цвеће рата, високобуџетни филм заснован на њеној књизи чија се радња одвија током масакра у Нанђингу 1937. године и Повратак који је заснован на њеном роману Криминалац Лу Јанши. Написала је многе сценарије на основу својих књига и књига других аутора, како на енглеском, тако и на кинеском језику, укључујући и сценарио за биографску драму о легендарној оперској звезди Ланфангу Меју који је режирао Чен Каиге Заувек очаран. Уз то, написала је и сценарио за Опасне везе, филм на кинеском језику који је режирао јужнокорејски режисер Хур Џинхо.
Глинг Јан чланица је Кинеског удружења писаца Народне Републике Кине и Удружења писаца Америке у Холивуду.
Глинг Јан је крајем 1989. године отишла у Америку на последипломске студије. Дипломирала је књижевност на Универзитету Вухан, а стекла је и мастер диплому Лепе уметности у писању прозе на Универзитету Колумбија у Чикагу. До данас је објавила преко 20 књига у различитим издањима у Кини, Тајвану, Хонг Конгу, Америци, Великој Британији и другим местима. Добила је преко 30 књижевних и филмских награда, а по адаптацијама њених књига снимљено је више од десет биоскопских и телевизијских филмова, као и неколико радио драма. Њене књиге су преведене на петнаест језика: чешки, холандски, енглески, француски, немачки, хебрејски, италијански, јапански, корејски, португалски, румунски, шпански, тајландски и вијетнамски, а њен роман на енглеском језику Непозвани преведен је на кинески. Тренутно живи у Немачкој, у Берлину. Често путује у Кину.
Кристијан Валсамидис

Кристијан Валсамидис је стручњак за интелектуалну својину и банкарско право посебно у индустрији забаве. Води Одељење за право у индустрији забаве у адвокатској канцеларији Тејлор Весинг у Паризу и заступа како домаће, тако и стране компаније у индустрији забаве. Његови клијенти су продуценти, дистрибутери, институције или финансијске организације, али и режисери, аутори и глумци. Његово велико искуство у међународном финансирању филма довело је до тога да га сматрају једним од највећих француских стручњака за међународне трансакције у областима копродукције, дистрибуције, продаје и повратног лизинга. Након што је дипломирао на Универзитету у Паризу 1988. године са дипломама из аудио-визуелних комуникација и еконимије филма, Кристијан је основао своју адвокатску канцеларију у Паризу 1992. године. Године 2001, придружио се важној међународној адвокатској кацеларији где је оформио Одељење за право у индустрији забаве. Године 2003. учествовао је у отварању огранка Тејлор Весинга у Паризу где води тим од осам сарадника који су специјализовани за право у индустрији забаве.
Кристијан је учествовао на бројним конференцијама и држи предавања из економије филма на Институту за политичке студије у Паризу и на Сорбони.
Никола Лежаић

Никола Лежаић рођен је 1981. године. Он је сценариста, режисер и продуцент који живи и ради у Београду. Дипломирао је филмску режију на Факултету драмских уметности у Београду. Његов дебитантски филм Тилва Рош премијерно је приказан у Сарајеву; приказан је у Локарну, Ротердаму, Варшави, Мајамију, Сан Франциску и више од 40 других фестивала, а добио је и преко 20 награда широм света. Номинован је за најбоље дебитантско остварење на Европским филмским наградама 2011. године. Никола је 2014. године продуцирао Непослушне, дугометражни филм који је премијерно приказан на фестивалу Санденс. Такође, режирао је преко стотину музичких и комерцијалних видео спотова. Николу занимају нетипичне приче које је немогуће строго тематски одредити.
Мишел Аматје

Мишел Аматје, директор фотографије, рођен је 1955. у Кревекеру-на-Ожу, у Француској. Студирао је математику и стекао мастер звање, а фотографијом се бавио повремено. Две године је предавао математику у средњој школи, а потом се уписао у филмску школу Луј Лимијер и посветио се кинематографској уметности. Снимио је више краткометражних и целовечерњих филмова, а Доберман (1996), у режији Јана Коунена, први је који је привукао пажњу јавности. Потом је уследио трилер Цинкарош (1997), у режији Алана Корноа и нешто другачији филм Волим Лос Анђелес (1998) Мике Каурисмакија. Мишел Аматје je потом заменио Тjерија Арбогаса при крају снимања филма Црна мачка, бели мачор (1998) Емира Кустурице, пошто је снимање продужено а Тјери је имао претходно договорене обавезе. Након тога, Мишел је путовао на турнеју са Но смокинг оркестром и учествовао у снимању филма Супер 8 приче (2001). У Србију се вратио да би радио на филму Живот је чудо (2003). У скорије време, Мишел Аматје радио је као директор фотографије на филмовима Фолкера Шлендорфа Дипломатија (2014) и Розмарина беба (2014) Агњешке Холанд. Поред ових филмова, снимио је и већи број реклама и ТВ серија.
Иштван Борбаш

Иштван Борбаш рођен је 1954. године у Будимпешти. Каријеру директора фотографије на филмовима и рекламама остварио је у Шведској. Сарадњу са редитељем Ројем Андерсоном започео је 1984. године. Током тридесет година рада у Студију 24, заједно су снимили безброј реклама и филмова различитих дужина, у распону од 15 секунди до 2 сата. Такође, учествовао је у изради и обликовању књига, изложби, реклама и кампања оглашавања на рекламним паноима. Сви ови пројекти имали су за циљ да представе радости, туге и рањивости људи, и то у окружењима и ситуацијама које сви можемо да препознамо. Чак и тривијалне ситуације, када су приказане на одређени начин (простор, светло, ликови), могу да пруже врло прецизне представе људског постојања. Већина ових пројеката привукла је значајну пажњу шведске, али и међународне јавности. Тиме се потврђује да је могуће и важно користити слике да би се утицало на наш живот и размишљања о постојању. Његов најновији филм снимљен у сарадњи са Ројем Андерсоном, Голуб седи на грани размишљајући о постојању, освојио је Златног лава на Филмском фестивалу у Венецији 2014.
Фото галерије
Видео галерије
О Фестивалу
Десети Међународни филмски и музички фестивал Кустендорф одржаће се од 14. до 19. јануара 2017. године у Дрвенграду на Мокрој Гори, у организацији продукцијске куће Раста интернешнел и под покровитељством Министарства културе и информисања Републике Србије, Мећавник града и ТНСО. Као и претходних година, фестивал је посвећен будућим филмским ствараоцима и великанима светског ауторског филма.
ТАКМИЧАРСКИ ПРОГРАМ – Такмичарски програм десетог Међународног филмског и музичког фестивала Кустендорф састојати од двадесет два филма домаћих и иностраних аутора. За фестивалске награде, Златно, Сребрно и Бронзано јаје, такмичиће се филмови младих режисера из Бугарскe, Данскe, Израелa, Иранa, Либанa, Мађарскe, Молдавијe, Непалa, Португалa, Русијe, Сингапурa, Републике Српске, Србијe, Украјинe, Хонг Конга, Црне Горе, Чилеа, Швајцарске и са Филипина. Међународни жири чине председница жирија Глин Јaн, књижевница и сценаристкиња, Кристијан Валсамидис, адвокат у индустрији забаве и стручњак за економију филма и Никола Лежаић, режисер, док ће о награди „Вилко Филач“ за најбољу фотографију одлучивати директори фотографије Иштван Борбаш и Мишел Аматје.
САВРЕМЕНЕ ТЕНДЕНЦИЈЕ приказаће неке од најбољих филмова прошлогодишње продукције а које ће представити њихови аутори – гости фестивала, на радионицама након пројекција. На јубиларном Кустендорфу биће приказани филмови: Жена која је отишла, прошлогодишњи победник Венецијанског филмског фестивала, редитеља Лава Дијаза, У кревету са Викторијом редитељке Жустин Трие који ће на Кустендорфу представити глумица Виржин Ефира, Цвеће зла финског редитеља Антија Јокинена, добитника награде за Најбољу режију на Шангајском филмском фестивалу, Де Лан, победник Шангајског филмског фестивала кинеског редитеља Ђие Лиуа као и Душа на струни који је режирао Џанг Јанг. Такође, на јубиларном Кустендорфу биће приказан најновији филм идејног Кустендорфа, редитеља Емира Кустурице На млијечном путу.
НОВИ АУТОРИ – Програмска целина која ће представити посетиоцима и гостима фестивала дугометражне филмове младих аутора који су приказани и награђивани на међународним филмским фестивалима. Ови аутори су ранијих година са својим краткометражним остварењима, учествовали у такмичарском програму Кустендорфа. Редитељка Елица Петкова на прошлогодишњем Кустендорфу учествовала је у такмичарском програму а ове године се враћа са својим дугометражним филмом Жалеика за који је награђена специјалним признањем Берлинског филмског фестивала „Генерација 14 плус“. У оквиру целине „Нови аутори“ биће приказани и филмови: Сви северни градови који је режирао вишеструко награђиван млади редитељ Дане Комљен, Стари камен, филм награђен на филмским фестивалима у Стокхолму и Торонту који је режирао Џони Ма као и филм Недељиво италијанског редитеља Едоарда Де Ангелиса, добитника четири признања Венецијанског филмског фестивала.
РЕТРОСПЕКТИВА ВЕЛИКАНА – Овогодишња ретроспектива биће посвећена Гордану Михићу, сценаристи чији је опус обележио и усмерио домаћу кинематографију. У оквиру ове целине биће приказани филмови Живојина Павловића Кад будем мртав и бео и Буђење пацова, Вране које су режирали Гордан Михић и Љубиша Козомара, као и Механизам Ђорђа Милосављевића. Такође, у овом програму ће бити приказани филмови Лава Дијаза, специјалног госта Кустендорфа.
МУЗИЧКИ ПРОГРАМ – Сваке вечери, након пројекција и радионица, концерти музичких група употпуниће надалеко чувени ноћни живот Кустендорфa. За добру атмосферу на првој вечери фестивала биће задужени Емир Кустурица и ТНСО уз Адама Стингу и Новосадски Биг Бенд оркестар. Музички програм обогатиће и светски прослављена блуз-џез гитаристкиња Ана Поповић, српски рок бенд Ван Гог и аргентинско-колумбијски ска панк састав „Че Судака“.
Међународни филмски и музички фестивал Кустендорф је један од ретких фестивала на свету на коме је на сваком кораку видљива размена енергије младих и искусних уметника а који угошћава прослављене ауторе, глумце и музичаре те бројне младе филмске ауторе и студенте филмских школа из целог света, као и друге еминентне госте из света филма.
До Мећавника се може доћи из три различита правца и то из правца Београда, Вишеграда или из правца Златибора.
Из правца Београда постоје више могућности путовања. Уобичајено, из Београда се путује државним путем I реда М22 до Прељине, па даље путем М5 преко Чачка, Пожеге и Ужица. Од Ужица је потребно пратити трасу пута Е761 преко Кремана. На десетом километру након Кремана са десне стране видно је означено скретање за брдо Мећавник на коме се налази Дрвенград.
Друга могућност за путовање из Београда је преко Ваљева, Бајине Баште и Кремана и надаље како је претходно описано.
Са запада Балкана се може доћи трасом магистралног пута М5, преко државне границе, при чему се скретање за Дрвенград тада налази са леве стране пута.
Са југа Балкана долази се преко Златибора, означеном трасом путева Е761 и Е763.
Са београдске аутобуске станице свакодневно постоји неколико полазака за Вишеград. У том случају потребно је да путник возачу аутобуса унапред саопшти своју намеру да путује до железничке станице Мокра Гора, пошто се та станица не налази у реду вожње.
www.mecavnik.info
www.parkprirodemokragora.org
Међународни филмски и музички фестивал Кустендорф је основан 2008. године са идејом да на једном месту окупи великане савременог ауторског филма и младе, неафирмисане филмске ствараоце. Фестивал се одржава сваке године у јануару у Дрвенграду на Мокрој Гори, у организацији „Раста интернешнел“ и под покровитељством Министарства културе Републике Србије. Творац овог јединственог филмског и музичког фестивала је прослављени филмски режисер Емир Кустурица.
Кустендорф је посебан фестивал, без црвеног тепиха, билборда и реклама, у потпуности посвећен филму, музици, дружењу и размени креативних идеја и енергије.
Град направљен од дрвета, Дрвенград, је централно место свих дешавања на фестивалу. У њему се приказују филмови, одржавају концерти, у њему се упознаје, дружи, заљубљује, ради, учи, одмара, спава, једе, размишља и ужива. Као и сваки град, и Дрвенград има централни трг и на њему цркву Светог Саве, библиотеку, галерију, пијацу, обданиште, „затвор“, базен, сауну, фризерски салон, посластичарницу, продавницу, спортске терене, биоскопе и ресторане и многе друге садржаје које боравак на фестивалу чине незаборавним.
Филмски програм
Филмски програм на фестивалу Кустендорф се одвија у неколико биоскопа. У биоскопу Проклета авлија, који је и највећи, приказују се филмови у оквиру Такмичарског програма, као и филмови из програма Савремене тенденције. Остали филмски програми приказују се у амфитеатру Ноам Чомски. Након пројекција филмова, у овим салама се одржавају радионице прослављених филмских аутора.
Музички програм
Након филмског програма и радионица, сваке вечери, у поноћ, одржавају се концерти познатих музичких група.
Смештај
У Дрвенграду се не могу наћи две исте собе јер свака има другачије осликан, ручно рађен намештај, другачији поглед кроз прозор, различит пут којим се до ње долази. Собе се налазе у аутентичним дрвеним кућама и све имају купатило, телевизор, телефон и приступ интернету. За време трајања фестивала, смештај у Дрвенграду резервисан је за госте и учеснике Кустендорфа. Такође, гости Фестивала су смештени и у хотелу Ивер, у новоотвореном ски-центру, као и у Визиторском центру недалеко од самог села.
Ресторани
Ресторан Висконти – домаћа и страна кухиња намењена учесницима и гостима Фестивала
Kафе Проклета авлија – савршено место за упознавање људи у сјајној атмосфери
Национални ресторан Лотика – ресторан са националном кухињом
Посластичарница Код Ћоркана – слаткиши и топли напици
Капор бар – џез клуб
Рецепција
Љубазно и вредно особље рецепције хотела Мећавник пружиће вам све неопходне информације о Фестивалу, смештају и догађајима и одговориће на свако ваше питање.
За младе филмске ауторе и студенте чији се филмови приказују на Међународном фестивалу филма и музике Кустендорф, као и предходних година, обезбеђен је дочек на београдском аеродрому Никола Тесла и превоз до Кустендорфа – Дрвенграда.